Mācību ekskursija projekta ’’Latvijas skolas soma’’ ietvaros uz lauku sētu ’’Caunītes’’

              Brīnišķīgā 2019.gada 14.maija pēcpusdienā projekta ’’Latvijas skolas soma’’ ietvaros 2. un 3.klases skolēni kopā ar vizuālās mākslas skolotāju un audzinātājām devās mācību ekskursijā – plenērā uz lauku sētu “Caunītes’’. Bija nedaudz apmācies laiks, bet, iebraucot lauku sētā, mūs sagaidīja saulīte, viesmīlīga saimniece un latviska lauku sētas noskaņa. Saimniece mūs iepazīstināja ar mājas vēsturi un iemācīja dažu priekšmetu un instrumentu nosaukumus, kurus izmanto maizes cepšanā. Mums bija iespēja redzēt, kā maizes krāsns tiek iztīrīta un sagatavota maizītes cepšanai. Lauku sētā ‘’Caunītes’’ mēs varējām malt graudus rokas dzirnavās, izmēģināt lupatu deķa aušanu trizuļu stellēs, gatavot telpiskus dekorus no jūras izskalotiem kociņiem, pīt pīnītes, spēlēt no koka veidotas galda spēles, izkustēties rotaļu laukumā, vērot notiekošo putniņa ligzdā (pie ligzdiņas ir kamera), kā arī pašiem piedalīties maizes kukulīšu veidošanā. Apmēram 2 stundas paskrēja nemanot un bija laiks sēsties pie galda, baudīt garšīgo maizīti un piparmētru tēju.

                Garšas, smaržas un estētiskais baudījums šajā sētā bija neaprakstāms! Šī ekskursija bija ļoti izglītojoša un sniedza mums iedvesmu jauniem radošiem darbiem. Skolēni nevarēja izdomāt nevienu lietu, kas nepatika, jo viss ļoti, ļoti patika. Braucot mājās, pirmais jautājums bija: “Kad mēs atkal šeit atbrauksim?”

Aplūkot attēlus

Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”

5.klases ekskursija uz kino projekta “Skolas soma” ietvaros.

Mēs, 5.klase, 2019.gada 5.martā apmeklējām kinoteātri “Forum Cinemas”, kur noskatījāmies Latvijā veidotu animācijas filmu  “Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi”. Mūsu klase bija sajūsmā!

“Ļoti patika humors un joki šajā filmā! Forši redzēt, kā bērni spēj mainīt pasauli un cik daudz Jēkabs var izdarīt ar savām superspējām. Šī ir mana mīļākā latviešu filma!” saka mūsu klases skolēns Artūrs Putniņš.

Tā kā filma ir piemērota gan mazajiem, gan lielajiem, kuri nav zaudējuši ticību saviem spēkiem radīt pozitīvas pārmaiņas, zālē kopā ar mūsu klasi bija sastopams krietns pulks jauno skatītāju.

Animācijas filma tapusi Nacionālā kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros, sadarbojoties Latvijas animācijas studijai “Atom Art” ar Polijas animācijas studiju “Letko”. Tās radīšanā piedalījušies režisors Edmunds Jansons, scenārija autore Līga Gaisa, māksliniece Elīna Brasliņa, animators Mārtiņš Dūmiņš, producente Sabīne Andersone un komponists Kšištofs Aleksandrs Jančaks (Polija), savukārt filmas tituldziesmu – “Runājošo suņu dziesmu” – radījis mūziķis Edgars Šubrovskis. Lomas ierunājuši latviešu aktieri Andris Keišs, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Baiba Broka, Māra Liniņa u.c. , kā arī bērnu lomu atveidotāji – Eduards Olekts, Nora Džumā un Eduards Zilberts.

Mēs pateicamies projektam “Skolas soma” un mūsu skolas direktores vietniecei Dacei Ekšai par iespēju apmeklēt šo lielisku pasākumu!!!

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ceļojošā izstāde „Ceļā uz Latvijas brīvību”.

          Jelgavas 1.internātpamatskolā-attīstības centrā no 1. aprīļa līdz 7. aprīlim viesojās Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ceļojošā izstāde „Ceļā uz Latvijas brīvību.”

         Izmantojot programmu „Latvijas skolas soma”, mūsu skolas skolēniem un pedagogiem bija iespēja  pārskatīt 20.gs. Latvijas vēstures nozīmīgākos, izšķirīgākos brīžus un vizualizēt Trešās atmodas notikumus, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības.

        Izstādes “Ceļā uz Latvijas brīvību” formāts ir lieli informatīvi stendi, apskatāmi no abām pusēm, uz kuriem izkārtots bagātīgs ilustratīvais materiāls un tekstuālā informācija.
    Izstāde atspoguļo nelielu, bet ļoti nozīmīgu periodu Latvijas vēsturē no 1987. līdz 1991. gadam. Trešās atmodas rezultātā Latvija atjaunoja valstisko neatkarību, un šis laika posms kļuva par vēsturisku pagriezienu. Viena no svarīgām Trešās atmodas laika iezīmēm bija radikālas pārmaiņas, 20. gs. Latvijas vēstures interpretāciju pārskatīšana, tādēļ izstādē sniegts ieskats Latvijas izšķirīgajos brīžos no Latvijas Republikas proklamēšanas līdz latviešu bēgļu gaitām Rietumvalstīs pēc 2. pasaules kara. Izstādē izmantotie LNVM krājuma materiāli (fotogrāfijas, dokumenti) liecina, ka atmiņas par neatkarīgās Latvijas Republikas sasniegumiem un nacionālā valstiskuma ideja tika saglabāta arī okupācijas laikā gan Padomju Latvijā, gan emigrācijā. Īpaša uzmanība izstādē veltīta Latvijas Tautas frontes vēsturei.

Vēstures skolotājs Jānis Otikovs

“Sudraba slidas”

                   2018.g. 10.decembrī Jelgavas 1.internātpamatskolas-attīstības centra skolēni noskaņojās  Ziemassvētkiem un aizbraucām uz izrādi “Sudraba slidas” Nacionālajā teātrī! 

Šogad pirms Ziemassvētkiem projekts „Latvijas Skolas soma”  un Nacionālais teātris uzdāvināja mums pasaku “Sudraba slidas”.

Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu.

Mēs esam pateicīgi par lielisku iespēju apmeklēt tik skaistu Kultūras pasākumu ar „Latvijas Skolas somas” projekta atbalstu!

,,3D par Telefoniem’’

Mūsu skolā 7. un 8. klasēm ,,Latvijas skolas somas’’ ietvaros tika izrādīta laikmetīgās dejas kompānijas ,,ĀRĀ’’deju izrāde , ko iestudējusi horeogrāfe Olga Žitluhina  ,,3D par Telefoniem’’.

Skolēnu pārdomas par izrādi:

Elizabete- uzskata, ka tas bija interesanti. Dejā parādīja mūsu dzīvi  ar vai bez telefoniem . Šajā izrādē mēs varējām piedalīties paši , būt ne tikai skatītāji, bet arī aktīvi dalībnieki.

Henrijs- Manuprāt, visas izrādes jēga bija, ka telefoni mūsu dzīvē nav pati svarīgākā lieta.

Līva- dejotāji mums rādīja dažādas situācijas ar telefoniem. Mums atļāva izmantot telefonus, bet viņu izrāde bija tik interesanta un aizraujoša, ka aizmirsām par saviem telefoniem.

Samanta- esam braukuši uz dažādām izrādēm, bet ,manuprāt, šī izrāde bija pati interesantākā . Viņi nepiespiestā veidā parādīja, ka telefoni mēdz sagraut attiecības un tie ir arī atkarība.

Izrāde piedāvā savu skatu par jauniešu atkarību no telefoniem, darot to bez moralizēšanas, izvērtējot gan labo, gan slikto, ko tas dod.Leļļu teātra izrāde,,Labākais draugs’’

05.11.2018.,,Latvijas skolas somas’’ ietvaros skolā viesojās  radošā apvienība “Teātris un ES”. Izrāde “Labākais draugs” ir mūsdienīga izrāde bērniem par šodien tik aktuālo tēmu tehnoloģijas un aizraušanos ar tām. Izrādē bērni kopā ar Zaķi, Vāveri, Zilonēnu, Vilcēnu un Pūci, mācījās saprast, kas ir draudzība? Kādam ir jābūt labam draugam? Un kas ir svarīgākais -jaunākās tehnoloģijas vai īsta draudzība? Izrādi noskatījās 60 skolēni.


Latvijas leļļu teātra izrāde ,,Naksitrallīši’’

                                                                                                                                                                   
2018.gada 1. oktobrī 3. klases 12 skolēni un internāta skolotāja devās uz Ozolnieku tautas namu, lai noska
tītos izrādi ,,Naksitrallīši’’. Izrāde bija par draudzību un tās spēku, par to, kā
sadraudzējās trīs vientuļi trallīši: Uzrocis, Ķērpjbārdis un Puszābaks, un kā kopīgiem spēkiem viņi pārvarēja bailes un dažādas ķibeles. Izrāde ļoti dinamiska, spraigs sižets, brīnišķīgas dekorācijas, fantastiska aktierspēle un burvīgas lelles.

Tas viss piesaistīja skolēnu uzmanību un lika visu izrādes laiku cītīgi sekot līdzi notikumiem uz skatuves. Pēc izrādes skolēni vēl ilgi pārrunāja redzēto un dalījās ar saviem iespaidiem gan latviešu valodas stundās, gan klases audzināšanas stundās.

Pēc izrādes bija iespēja nofotografēties kopā ar aktieriem un lellēm, kā arī uzdot aktieriem dažus interesējošus jautājumus par viņu profesiju, uz kuriem aktieri arī labprāt atbildēja .