Profesionālās kompetences pilnveide Izraēla

Šī gada marta mēnesī man bija lieliska iespēja apmeklēt Izraēlu. Tur kārtējo reizi notika profesionālās pilnveides kursi, kurus organizēja Holokausta tālākizglītības starptautiskais centrs Yad Vashem Jeruzalemē. Kursu organizēšanā piedalās Izraēlas vēstniecība Latvijā, sadarbojoties ar IZM. Kursos piedalījās 22 vēstures un sociālo zinību skolotāji no Latvijas.

Nodarbības norisinājās lielākajā ebreju muzejā pasaulē, kurš atrodas Jeruzalemē. Tas ir milzīgs organizācijas Yad Vashem un Izraēlas valdības izveidots komplekss, kurā ir izvietotas ne tikai modernas mācību telpas, apjomīga un mūsdienīga bibliotēka, arhīvs, filmotēka, mākslas muzejs, bet arī iespaidīgs vēstures muzejs – kur apmeklētājiem redzams milzīgs ieguldītā darba apjoms, lai savāktu nāves nometnēs bojā gājušo vārdus un likteņstāstus, iemūžinātu tos piemiņas istabās. Ļoti emocionāls bija bērnu memoriāla  apmeklējums: stilizētajā tumšajā debess jumā mirguļo 1,5 miljons mazu zvaigznīšu (katram nogalinātajam ebreju bērnam) un dziļā klusumā skan bērna vārds un vieta, kur viņš dzīvojis.

Katru dienu centrā notika dažādas nodarbības un lekcijas. Izraēlas pasniedzēji iepazīstināja mūs ar Ebreju kopienas un antisemītisma vēsturi, Cionisma kustības vēsturi un tās ievērojamākajiem pārstāvjiem, nacistu veikto holokausta un genocīda politiku okupētajās Eiropas valstīs II Pasaules kara laikā, par ieslodzīto dzīvi ebreju geto teritorijās un par tiem bezbailīgajiem cilvēkiem, kuri, riskējot ar savām un savu tuvinieku dzīvībām, centās palīdzēt ebrejiem, tos paslēpjot.  

Brīvdienās mums bija iespēja doties ceļojumos, piemēram, uz Nāves jūru, Massadas cietoksni, Svētā kapa baznīcu jeb Augšāmcelšanās bazaliku, apmeklējām Jēzus kristīšanas vietu Jordānas upē, Raudu mūri un daudz ko citu.

Profesionālās pilnveides kursos Izraēlā tika iegūtas nozīmīgas zināšanas  un pieredzes bagāža, kas turpmāk sniegs būtisku atbalstu darbā.

Informāciju sasgatavoja:

Jelgavas pamatskolas “Valdeka”- attīstības centra vēstures skolotājs

Jānis Otikovs